Pomieszczenie do yogi
Yogę można ćwiczyć tak naprawdę w każdym pomieszczeniu w naszym domu, w którym jest kawałek wolnej podłogi i w którym możemy obrócić się wokół własnej osi.
Jeśli nie posiadamy wolnej przestrzeni, przeznaczonej specjalnie do ćwiczenia yogi, to oczywiście możemy wykorzystać na przykład salon, ale dobrze byłoby zorganizować sobie “kąt” przeznaczony tylko do medytacji.
Jak to zrobić?
Jak urządzić pokój do yogi?
Przestrzeń, w której ćwiczymy yogę, powinna być przede wszystkim urządzona minimalistycznie i nie posiadać zbyt wielu dekoracji, szczególnie tych jaskrawych.
Jeśli chcemy dodać do pomieszczenia dodatkowe elementy, to możemy na przykład zawiesić na ścianie lustro, w którym będziemy widzieć pracę naszego ciała i sprawdzać, czy wykonujemy dobrze określone pozycje.
Dekoracje, takie jak dywany bawełniane także ożywią nieco pokój i nadadzą mu przytulności. Najlepiej jednak wybrać stonowane kolory, takie jak beż, biel, szarość czy zieleń, która uspokaja.
Meble w pomieszczeniu do yogi powinny być wykonane w prosty sposób i ograniczone do minimum.
W aranżacji, która ma sprzyjać wyciszeniu się, dobry wyborem będą meble w stylu skandynawskim, w którym dominuje biel.
Na komodzie ustawić można kwiaty doniczkowe, które są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale mają także pozytywne oddziaływanie na naszą psychikę.
Zieleń roślin uspokaja nerwy, koi nasze oczy i poprawia samopoczucie.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który będzie wpływał na nasze ćwiczenia, jest światło.
Do medytacji najlepsze jest światło naturalne, wpadające przez wysokie okna.
Oczywiste jest, że nie każdy dysponuje taką samą przestrzenią do ćwiczeń, dlatego po prostu warto zadbać o to, żeby organizować chwilę dla siebie w tych widnych godzinach w ciągu dnia.
Zbyt duża ilość światła także nie będzie działała na nas korzystnie, więc w nadmiernie oświetlonych pomieszczeniach zawiesić można delikatne zasłony, które będą ograniczać dopływ rażących promieni słonecznych.
Jeśli preferujemy ćwiczenia wieczorne, to zamiast światła z lampy, wykorzystać możemy świeczki zapachowe. Nie tylko stworzą one intymny nastrój, sprzyjający wyciszeniu, ale uraczą nas także naszą ulubioną nutą zapachową.
Warto wybierać te aromaty, które podziałają uspokajająco na nasze zmysły – na przykład zapach lasu czy morskiej bryzy.
Jeśli chodzi o dźwięki przy ćwiczeniu yogi, to nasze specjalne pomieszczenie powinno być tak usytuowane w domu, aby nie dochodził do nas harmider z kuchni czy innych pokojów.
Naszym głównym celem jest wyciszenie się i relaks, dlatego najlepiej medytować w zupełnej ciszy, skupiając się jedynie na swoim głosie, lub też włączyć uspokajającą muzykę.
Wszystko zależy od tego, jak działają na nas poszczególne dźwięki.
W yodze ważna jest także podłoga, na której ćwiczymy.
Najlepszym wyborem jest korzystanie ze specjalnej maty, położonej bezpośrednio na panelach lub płytkach. Chodzi o to, aby nie ślizgała się ona i abyśmy mogli utrzymać równowagę.
Jeżeli czujemy, że jest nam niewygodnie, to możemy dołożyć kilka poduszek, zwinięty koc lub też przenieść się na bawełniany dywan – jeśli tylko takie rozwiązanie nam odpowiada.