Optymalna dieta dla ćwiczących jogę

Joga to oczywiście nie tylko gimnastyka, ale cały styl życia, a więc także i sposób odżywania. Wielu ludzi zastanawia się, co warto jeść przy uprawianiu jogi i czy jest coś takiego, jak dieta jogina. Inni zaś rozważają na temat tego, czy joga w połączeniu z odpowiednim odżywianiem może być receptą na problem z nadwagą.

Jaka dieta wskazana jest dla ćwiczących jogę?

Wbrew pozorom dieta jogina wcale nie musi być skomplikowana i droga, a wręcz przeciwnie. Choć nie ma czegoś takiego, jak uniwersalna dieta dla ćwiczących jogę, to jednak wśród joginów dość powszechnie akceptuje się kilka zasad żywieniowych.

Niekoniecznie trzeba więc spożywać takie posiłki, jak ma to miejsce na Dalekim Wschodzie. W dużym skrócie trzeba po prostu trzymać się ogólnych zasad zdrowego odżywiania i spożywać lekkostrawne posiłki.

W jodze posiłki mają po prostu dać organizmowi odpowiednią dawkę energii. Filozofia jogi zakłada zaś umiarkowanie w całym swoim życiu. W przypadku diety może to oznaczać, że należy jeść dokładnie tyle, ile potrzeba, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

W praktyce dieta dla ćwiczących jogę powinna zawierać dużo warzyw, w tym tych strączkowych będących źródłem białka roślinnego. Spożywać powinno się też ziarna, owoce, ryby oraz nabiał. Wystrzegać należy się zaś silnie przetworzonej żywności. Posiłki powinny być też odpowiednio zbilansowane.

Bardzo ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej pod postacią wody. Napoje gazowe nie są zaś rekomendowane.

Czy joga to dobry sposób na schudnięcie?

Wystarczy spojrzeć na sylwetki trenerów jogi, aby stwierdzić, że joga jest dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Oczywiście jednak nic nie przychodzi za darmo, a schudnąć można jedynie, jeśli jest się wytrwałym i żyje się w zgodzie z założeniami jogi.

Połączenie aktywności fizycznej i odpowiedniej diety zawsze jednak może pozwolić schudnąć. Joga zaś wiąże się w dużej mierze z ćwiczeniami gimnastycznymi. Pamiętając przy tym o właściwym odżywianiu, można liczyć na efekty.

Related Posts

ezy