Jakie buty do jogi wybrać?

Dobre obuwie to podstawa przy wykonywaniu każdej aktywności fizycznej, a joga nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Odpowiednie buty zapewnią komfort, stabilność i sprawią, że ćwiczenia będą przyjemniejsze. Kluczem do sukcesu jest tutaj wybranie właściwego obuwia.

Joga w butach czy na boso?

Joga bywa postrzegana na bardzo różne sposoby. Dla jednych to cały styl życia, a dla innych po prostu forma aktywności fizycznej połączona z troską o kondycję fizyczną. Niektórzy praktykują ją od lat i wykonują zaawansowane figury, a inni dopiero się jej uczą. Jedni ćwiczą jogę w domu, a inni regularnie uczęszczając na zajęcia.

Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy w przypadku jogi lepszym pomysłem jest wygodne obuwie, czy też ćwiczenie na boso. Część joginów stosuje tutaj strategię mieszaną, czyli stosują oni obuwie w przypadku większości ćwiczeń. Jednakże w przypadku niektórych figur ćwiczą już na boso. Wszystkie rozwiązania mają swoich zwolenników. Dla wielu, a szczególnie dla początkujących buty zapewniają komfort. Ludzie w Polsce są przecież od dziecka przyzwyczajani do uprawiania aktywności fizycznej w obuwiu.

Ćwiczenie jogi w butach może być też wskazane ze względów praktycznych. Obuwie stanowi ochronę przed skaleczeniami, zadrapaniami i możliwością powstania zakażenia. To bardzo ważne, ponieważ np. na podłożu sali gimnastycznej ćwiczy mnóstwo ludzi, co sprzyja powstawaniu drobnoustrojów.

Jakie powinno być obuwie do jogi?

To, które buty do jogi okażą się najlepsze, także zależy od indywidualnej sytuacji, własnych preferencji i oczekiwań oraz tego, na jakim etapie zaawansowania się jest i jakie figury akrobatyczne się wykonuje.

Niektórzy zaopatrują się więc w specjalistyczne buty do jogi. Wielu jednak stawia na buty, których używa także przy innych ćwiczeniach np. na siłowni, czy też zajęciach tanecznych. Dzięki temu ma się uniwersalne buty i omija ryzyka tego, że staną się one zbędne, jeśli z jakichś przyczyn zrezygnuje się z uprawiania jogi.

Najważniejsze jest tutaj to, aby obuwie spełniało kilka podstawowych warunków. Po pierwsze obuwie do jogi powinno być zaopatrzone w antypoślizgową podeszwę. Po drugie powinno cechować się odpowiednią elastycznością oraz być lekkie. Takie buty zapewnią komfort, a przy tym w żaden sposób nie powinny utrudniać wykonywania ćwiczeń.

Dla wielu duże znaczenie ma oczywiście także sam wygląd butów, w jakich zamierzają ćwiczyć jogę. To oczywiście kwestia gustu, na szczęście w dzisiejszych czasach wybór butów przeznaczonych do wykonywania aktywności fizycznej jest naprawdę duży i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to wytrzymałość samego obuwia. Czasem opłacała się kupić buty z wyższej półki cenowej, które przez długi czas zachowają się w dobrym stanie.

Jak dbać o buty do jogi?

Wybór właściwych butów do jogi to podstawa. Warto jednak pamiętać o tym, że o obuwie zawsze trzeba dbać. Ich regularne czyszczenie sprawi, że będą one zapewniać maksimum komfortu, a przy tym posłużą znacznie dłużej.

Related Posts

ezy