Joga w warunkach domowych – czy to ma sens?

Ćwiczenie jogi przez wielu ludzi praktykowane jest w domu. Czy jednak jest to dobry pomysł, a ćwiczenie w zaciszu domowym bezpieczne? Jak w takim przypadku uprawiać jogę, aby być z niej zadowolonym?

Czy joga w domu ma sens?

Ćwiczenie jogi w warunkach domowych wzbudza kontrowersje. Jak każde rozwiązanie ma to zarówno plusy, jak i minusy. Z jednej strony ćwiczenie w domu jest prostsze, ćwiczyć można o dowolnej porze, nie trzeba też tracić czasu na wyjazdy, ani wydawać pieniędzy na opłacenie sali i nauczyciela. Joga w domu często jest też wybierana przez osoby, dla których wykonywanie niektórych figur gimnastycznych w grupie jest krępujące.

Z drugiej strony w domu może brakować odpowiednich warunków przestrzennych do ćwiczeń, a brak wsparcia trenera jogi może sprawić, że ćwiczenia będą mniej efektywne. Bycie samoukiem naturalnie wiąże się z tym, że trudno jest wychwycić i wyeliminować błędy techniczne. Indywidualne ćwiczenia domowe oznaczają też brak kontaktu z innymi ludźmi.

Można więc powiedzieć, że joga w domu może mieć sens, w zależności od własnych preferencji i potrzeb. Zwykle jednak zaleca się ćwiczenie na zajęciach pod okiem doświadczonego specjalisty.

Jak ćwiczyć w domu?

Przede wszystkim trzeba zagospodarować odpowiednią przestrzeń na wykonywanie ćwiczeń. Oczywiście w trakcie treningu powinna być ona płaska, czysta, a wokół niej lepiej nie zostawiać ostrych i drogocennych przedmiotów. Potrzebna będzie także mata do ćwiczeń i oczywiście właściwy strój.

W przypadku samouków ważna jest oczywiście także edukacja. Nie da się ćwiczyć jogi, jeżeli nie zna się jej podstaw i ćwiczeń. Na szczęście w dobie super szybkiego przepływu informacji w sieci znalezienie poradników nie jest żadnym problemem. Bardzo pomocne może być tutaj także oglądanie filmów przygotowanych przez trenerów jogi.

Ćwicząc w domu, należy też zachować wyjątkowo dużą ostrożność. Wykonywanie skomplikowanych akrobacji nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem. Należy więc skupić się na prostszych figurach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń koniecznie trzeba także poprzedzić rozgrzewką.

Joga w wydaniu domowym wymaga też większego samozaparcia i znalezienia motywacji, by ćwiczyć ją regularnie. Kluczem do sukcesu nie jest tu bowiem intensywność treningów, lecz ich systematyczność.

Kiedy ćwiczenia w domu są niewystarczające?

Jogę w domu można ćwiczyć na początkowym etapie. Wraz z rosnącym doświadczeniem oraz chęcią dalszego rozwoju i wykonywania bardziej zaawansowanych figur konieczne mogą już jednak okazać się zajęcia pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela.

Related Posts

ezy