Rozgrzewka przed jogą – czy to konieczne?

Rozgrzewka to słowo nielubiane przez uczestników lekcji WF-u, ale często także i przez początkujących na zajęciach z jogi. Należy jednak pamiętać, że przed każdym wysiłkiem fizycznym rozgrzewka jest koniecznością, a gimnastyka, jaką jest joga, nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Brak rozgrzewki może być bowiem powodem osiągnięcia słabszych wyników w czasie sesji jogi, ale także spowodować urazy.

Dlaczego trzeba się rozgrzewać przed jogą?

Konieczność rozgrzania się przed uprawianiem jogi wzbudza czasem zdziwienie. Rzeczywiście joga nie wiąże się z szybkimi i dynamicznymi ruchami i nie jest także mocno kontaktowym rodzajem aktywności fizycznej. Zwykle joga nie wiąże się także z podnoszeniem ciężarów, a między ćwiczeniami przerwy są wystarczająco długie, aby odpocząć.

Należy jednak pamiętać, że figury w jodze bywają dość ekwilibrystyczne, co wymaga odpowiedniego rozgrzania i rozciągnięcia mięśni. Wbrew pozorom ryzyko powstania kontuzji w czasie ćwiczenia jogi jest bardzo duże.

Właściwa rozgrzewka pozwala także przygotować ciało i umysł do dłuższego wysiłku fizycznego i pomaga wyregulować oddech. Dobra rozgrzewka to więc jeden z warunków przeprowadzenia efektywnych ćwiczeń.

Jak poprawnie rozgrzać się przed jogą?

Ćwiczenie jogi angażuje praktycznie wszystkie partie mięśni, a więc rozgrzewka powinna być kompleksowa. Zwykle zaleca się, aby rozgrzewkę rozpocząć od górnych części ciała, a na końcu przejść do rozgrzania nóg.

Z początku rozgrzewka powinna być też dość statyczna, by później przybierać coraz bardziej dynamiczne formy. W przypadku jogi szczególnie dużo uwagi należy poświęcić rozciąganiu mięśni i ćwiczeniach oddechowych. Należy też pamiętać, że nawet w czasie rozgrzewki do jogi można się nabawić kontuzji, a więc ćwiczenia powinny być wykonywane w technicznie poprawny sposób.

Oczywiście w czasie zajęć z trenerem jogi to od niego zależy, jakie ćwiczenia rozgrzewające będą miały miejsce.

Related Posts

ezy