Joga a używki – czy to zupełna sprzeczność?

Kawa, alkohol, papierosy – jak joga podchodzi to kwestii używek? Czy są one kategorycznie zabronione, czy też joga nie widzi w nich nic złego? A może sytuacja nie jest tutaj taka jednoznaczna?

Czy wszystko jest dla ludzi?

Ludzie, w tym także jogini oraz same rodzaje tek aktywności fizycznej są różne. Opinie na temat używek także nie są więc takie same. Z pewnością jednak można stwierdzić, że joga zakłada przynajmniej ograniczenie używek w swoim życiu. Oczywiście nie oznacza to jednak, że można ją ćwiczyć tylko wtedy, gdy całkowicie zrezygnuje się z kawy, czy lampki wina w piątkowy wieczór.

Czy joga może być sposobem na wyjście z uzależnień?

Joga może być także dużym wsparciem dla osób wychodzących z nałogów, takich jak alkoholizm, czy też uzależnienie od papierosów. Naturalnie udanie się na jedną sesję ćwiczeń jogi nie rozwiąże problemu uzależnienia, jednak aktywność fizyczna i życie w zgodzie z zasadami jogi na dłuższą metę może przynieść bardzo pozytywne efekty.

Co ciekawe joga może też być swoistym i zdrowym substytutem dla odżywek. Przykładowo, niektórzy praktykują jogę tuż po przebudzeniu i twierdzą, że pobudza ona dużo lepiej niż filiżanka mocnej kawy.

Related Posts

ezy