Jaki ubiór przy ćwiczeniu jogi?

Teoretycznie jogę można uprawiać nawet w domu i nie trzeba do tego praktycznie żadnych wydatków na odpowiedni ubiór. W praktyce jednak strój jest bardzo ważny, ponieważ w czasie ćwiczeń gimnastycznych poszczególne części ciała wykonują skomplikowane ruchy.

 

Jak ubiór wpływa na ćwiczenia?

Najważniejsze jest to, aby ubiór nie przeszkadzał w przeprowadzeniu efektywnej sesji ćwiczeń jogi. Nie powinien więc on uwierać, krępować, czy też ograniczać zakres ruchów. W przeciwnym przypadku mogą pojawić się obtarcia, czy też ból, a to nie pomoże w skupieniu, które jest tak istotne w przypadku jogi. Ważne jest także to, aby odzież była wytrzymała, aby w czasie ćwiczeń nie trzeba było się martwić, że gdzieś coś się rozerwie.

Wskazany jest więc ubiór typu fitness, który jest popularny także wśród osób chodzących np. na siłownię. Elastyczne, “oddychające”, przewiewne i wytrzymałe materiały zapewnią komfort w czasie ćwiczeń. Unikać należy zaś materiałów typu jeans.

Oczywiście warto mieć kilka kompletów do ćwiczeń i utrzymywać je w czystości, a więc prać po każdej sesji ćwiczeń. Higiena odgrywa ogromne znaczenie także w życiu joginów i wpływa na przeprowadzenie efektywnych ćwiczeń.

Dlaczego nie warto się zbytnio stroić?

Warto pamiętać, że sala do ćwiczeń jogi to nie rewia mody. Sama filozofia jogi zachęca do zachowania umiaru, a nie do nadmiernej troski o swój wygląd zewnętrzny. Ubiór oparty o szereg akcesoriów, takich jak bransoletki, naszyjniki, kolczyki, zegarki itp. może także utrudniać przeprowadzenie ćwiczeń, a nawet zwiększyć ryzyko pojawienia się urazów. Tak naprawdę wystarczy skromny strój, a wydawanie majątku na specjalistyczne ubrania do ćwiczeń jogi to często strata pieniędzy.

Na ćwiczenia lepiej też udać się bez zbędnych rozpraszaczy. Telefon komórkowy lepiej więc zostawić w domu albo schować w torebce.

Related Posts

ezy