Czy joga może leczyć?
Naukowcy zawsze bazują na logice i racjonalizmie, a swoje twierdzenia opierają o badania, dowody i konkretne liczby. Joga od lat stanowi już przedmiot ich analiz, a wnioski, jakie formułują, bywają różne.
Czy i jakie podstawy naukowe ma joga?
Współcześnie nie brakuje naukowców, którzy przyznają, że joga może mieć pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. W dodatku joga ma działać na wiele różnych sposobów i wywierać wpływ na wiele funkcji organizmu.
Z drugiej strony w środowiskach naukowych do jogi często podchodzi się sceptycznie. Czasem można spotkać dzieła mówiące o tym, że efekt placebo jest niemal jedyną korzyścią, jaką może przynieść joga. Entuzjaści jogi nie traktują jej też, jako cudownej metody na wyleczenie wszystkich chorób, lecz traktują bardziej jako medynę alternatywną, która może być wyłącznie uzupełnieniem standardowych terapii leczniczych.
Warto przy tym też zauważyć, że w krajach dalekiego wschodu joga często nie jest postrzegana jako medycyna alternatywa, lecz swoista metoda lecznicza praktykowana niemal od zarania dziejów.
Przy dzisiejszym stanie wiedzy naukowej trudno uznać jogę za sprawdzoną i skuteczną metodę leczniczą. Z drugiej strony wiele badań wskazuje na to, że jej uprawianie może poprawić stan zdrowia. Pozostaje tylko czekać na wyniki dalszych badań naukowców.