Joga a religia

Z założenia joga ma się kojarzyć pozytywnie, a wśród wielu celów jej uprawiania jest osiągnięcie harmonii psychotycznej, fizycznej i duchowej. Ten ostatni aspekt bywa jednak przedmiotem sporych kontrowersji. Czy więc jogę można uznać za religię i czy jej uprawianie może być negatywnie postrzegane z perspektywy innych wierzeń?

Czy joga jest religią?

Wbrew pozorom określenie czy coś jest religią, czy też nie bywa trudne. Dotyczy to w szczególności wierzeń popularnych na półwyspie indyjskim, a to właśnie tam sięgają korzenie jogi. Bez wzbudzania kontrowersji można stwierdzić, iż joga jest systemem filozoficznym, której celem jest osiągnięcie harmonii ciała, ducha i umysłu.

W jodze można znaleźć także wiele elementów związanych z szeroko pojętą religią. W końcu można w niej znaleźć takie określenia jak sansara, czyli termin powiązany z reinkarnacją. Elementy charakterystyczne jogi zostały zaimplementowane np. w buddyzmie.

Z drugiej jednak strony uprawianie jogi wcale nie musi się wiązać z żadnym obrzędem religijnym, czy też wierzeniem w jakieś bóstwo, czy bóstwa. Chcąc uprawiać jogę, wcale nie trzeba też być buddystą, czy też hinduistą.

Prawdą jednak jest, że joga w ujęciu religijnym wzbudza wiele kontrowersji. Ważne jest tu także to, że sama joga może być podzielona na przynajmniej kilka podrodzajów, które w różnym stopniu odnoszą się do pojęć powiązanych z religią. Każdy człowiek ma jednak wolną wolę i może sam ocenić, czy joga pomaga mu w życiu, czy też stoi w sprzeczności z jego wierzeniami.

Jak joga traktowana jest przez kościół katolicki?

W Polsce dominującą religią jest katolicyzm, trudno się więc dziwić, że w naszym kraju szczególnie często zestawia się jogę właśnie z nim. Wśród polskich katolików postrzeganie jogi jest zaś bardzo różne, jedni nie widzą w niej nic złego, a dla innych jej uprawianie postrzegane jest jako grzech.

Sam kościół katolicki zazwyczaj potępia zaś uprawianie jogi, która może doprowadzić do zniewolenia danej osoby. Hierarchowie kościoła podkreślają silne połączenia pomiędzy jogą a wschodnimi wierzeniami oraz to, że jogi nie można traktować jako zwykłej aktywności fizycznej, gdyż w dużej mierze odnosi się ona do kwestii duchowych.

Czasem można spotkać też opinię, że joga jednak na swój sposób czci jakieś bóstwo i można w niej znaleźć elementy, które są swego rodzaju modlitwą. Ćwiczenie jogi ma także doprowadzić do uwolnienia się, które można traktować jako formę zbawienia. To zaś stoi w całkowitej sprzeczności z wierzeniami katolickimi.

Bardziej skrajne opinie mówią nawet o tym, że joga jest rodzajem praktyki religijnej. Z tego punktu widzenia jej uprawianie, to dobrowolne narażanie się na atak ze strony zła, w tym możliwość zostania opętanym przez szatana.

Kolejny raz należy jednak podkreślić, że wiązanie jogi z religią, w tym z katolicyzmem jest mocno problematyczne. Wśród duchownych katolickich zdania na jej temat także bywają dość odmienne. Na pytanie, czy joga jest więc religią, każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Related Posts

ezy