Joga a religia

Z założenia joga ma się kojarzyć pozytywnie, a wśród wielu celów jej uprawiania jest osiągnięcie harmonii psychotycznej, fizycznej i duchowej. Ten ostatni aspekt bywa jednak przedmiotem sporych kontrowersji. Czy więc jogę można uznać za religię i czy jej uprawianie może być negatywnie postrzegane z perspektywy innych wierzeń?

Czy joga jest religią?

Wbrew pozorom określenie czy coś jest religią, czy też nie bywa trudne. Dotyczy to w szczególności wierzeń popularnych na półwyspie indyjskim, a to właśnie tam sięgają korzenie jogi. Bez wzbudzania kontrowersji można stwierdzić, iż joga jest systemem filozoficznym, której celem jest osiągnięcie harmonii ciała, ducha i umysłu.

W jodze można znaleźć także wiele elementów związanych z szeroko pojętą religią. W końcu można w niej znaleźć takie określenia jak sansara, czyli termin powiązany z reinkarnacją. Elementy charakterystyczne jogi zostały zaimplementowane np. w buddyzmie.

Z drugiej jednak strony uprawianie jogi wcale nie musi się wiązać z żadnym obrzędem religijnym, czy też wierzeniem w jakieś bóstwo, czy bóstwa. Chcąc uprawiać jogę, wcale nie trzeba też być buddystą, czy też hinduistą.

Prawdą jednak jest, że joga w ujęciu religijnym wzbudza wiele kontrowersji. Ważne jest tu także to, że sama joga może być podzielona na przynajmniej kilka podrodzajów, które w różnym stopniu odnoszą się do pojęć powiązanych z religią. Każdy człowiek ma jednak wolną wolę i może sam ocenić, czy joga pomaga mu w życiu, czy też stoi w sprzeczności z jego wierzeniami.

Jak joga traktowana jest przez kościół katolicki?

W Polsce dominującą religią jest katolicyzm, trudno się więc dziwić, że w naszym kraju szczególnie często zestawia się jogę właśnie z nim. Wśród polskich katolików postrzeganie jogi jest zaś bardzo różne, jedni nie widzą w niej nic złego, a dla innych jej uprawianie postrzegane jest jako grzech.

Sam kościół katolicki zazwyczaj potępia zaś uprawianie jogi, która może doprowadzić do zniewolenia danej osoby. Hierarchowie kościoła podkreślają silne połączenia pomiędzy jogą a wschodnimi wierzeniami oraz to, że jogi nie można traktować jako zwykłej aktywności fizycznej, gdyż w dużej mierze odnosi się ona do kwestii duchowych.

Czasem można spotkać też opinię, że joga jednak na swój sposób czci jakieś bóstwo i można w niej znaleźć elementy, które są swego rodzaju modlitwą. Ćwiczenie jogi ma także doprowadzić do uwolnienia się, które można traktować jako formę zbawienia. To zaś stoi w całkowitej sprzeczności z wierzeniami katolickimi.

Bardziej skrajne opinie mówią nawet o tym, że joga jest rodzajem praktyki religijnej. Z tego punktu widzenia jej uprawianie, to dobrowolne narażanie się na atak ze strony zła, w tym możliwość zostania opętanym przez szatana.

Kolejny raz należy jednak podkreślić, że wiązanie jogi z religią, w tym z katolicyzmem jest mocno problematyczne. Wśród duchownych katolickich zdania na jej temat także bywają dość odmienne. Na pytanie, czy joga jest więc religią, każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ezy